Jdi na obsah Jdi na menu
 


System of a Down

9. 12. 2007
Vznik a vývoj skupiny

Ačkoli kapela byla založena v Kalifornii v USA ve městě Los Angeles, všichni členové jsou původem Arménci. Zpěvák Serj Tankian a bubeník John Dolmayan se narodili v Libanonu, kytarista Daron Malakian pochází z Hollywoodu v Kalifornii a baskytarista Shavo Odadjian se narodil v Arménii.

V roce 1993 se potkali Serj Tankian a Daron Malakian na stejné škole a založili kapelu jménem Soil ve složení: Serj Tankian - zpěv a klávesy, Daron Malakian - kytara, Dave Hagopyn - basa a Domingo Laranio - bicí. Po roce 1995 se kapela rozpadla a tak Serj a Daron založili novou skupinu s názvem System of a down (podle básně Victim of a down). Shavo jim dělal manažera, později hrál na basu a na bubny Andy Khachaturian. V roce 1997 byl bubeník nahrazen Johnem Dolmayanem a skupina získala své konečné složení.

Kapela své první album vydala v roce 1998. Album se jmenovalo jako kapela – tedy System of a Down. Před vydáním tohoto alba se několik písní vydalo jako singly. Album se v americkém žebříčku umístilo na 124. místě a bylo oceněno platinovou deskou.

Své druhé album Systémy vydaly až v roce 2001. Album dostalo jméno Toxicity. V Americe se vyhouplo na 1. místo žebříčku a v Británii se umístilo 13. Navíc bylo oceněno čtyřmi platinovými deskami. Následující deska Steal This Album!, která vyšla v roce 2002 narozdíl od předcházející Toxicity propadla, což bylo způsobeno tím, že to byla narychlo poskládaná nahrávka z nevydaných skladeb a demo nahrávek. V Americe byla až 15. a v Británii dokonce 56.

Dlouhé čekání na nové album se pravděpodobně kapele vyplatilo, protože své čtvrté dvojalbum, které se jmenuje Mezmerize/Hypnotize, vyšlo až v roce 2005 a v umístění na žebříčcích prodejnosti porazilo album Toxicity. Mezmerize se v Americe umístilo na 1. místě a v Británii na místě druhém. Navíc napodobilo System of a Down a Toxicity a získalo platinovou desku. 22. listopadu 2005 kapela vydala „druhou část“ album Hypnotize.

Přestávka

V květnu 2006 skupina ohlásila přestávku, která by podle Darona měla trvat několik let, nicméně trvá na tom, že toto není rozpad kapely. Důvod přestávky je ten, že členové chtějí rozjet své vlastní projekty. Daron bude hrát v kapele Scars on Broadway, která by měla vydat svůj debut v létě 2008. V této kapele se objeví John a možná i Shavo, který má ale jinak plány s Wu-Tang Clan (projekt Achozen). Serj plánuje pokračovat v nahrávání v „Serjical Strike“ a 23.října 2007 vydal svoje první čistě sólové album Elect the Dead, ze kterého už v hitparádách boduje několik songů a hudební klipy. John si otevřel online obchod s komiksy "Torpedo Comics". Poslední koncert odehráli 13. srpna 2006 na Ozzfestu ve West Palm Beach. Někdo tvrdí, že nejlepší koncert byl Big Day Out 2002, ale není to objektivní názor, každý si myslí něco jiného...

Spory o žánr

Kapela System of a Down byla od svého vzniku několikrát označena jako nu-metalová. Tato nálepka bývá obvykle přičítána prvnímu albu, které bylo vydáno v době nu-metalového „boomu“. Ti, kteří nesouhlasí, obvykle argumentují tím, že hudba System of a Down nesplňuje mnoho z typických znaků nu-metalu:

* Kytarové riffy připomínají spíš thrash metal než nu-metal
* V některých písničkách na každém albu jsou kytarová sóla, basa nehraje tak důležitou roli jako v nu-metalu
* Odlišné tempo bicích
* Texty se zabývají politickými a společenskými problémy spíš než problémy osobními

Během jednoho koncertu v roce 2005 Daron řekl: „Dřív nás nazývali nu-metal, teď zase prog-rock. Myslím si, že nás nazývají čímkoli co je populární.“
Žánr skupiny se dá s jistotou označit pouze slovem crossover, tedy rychlé přeskakování mezi různými styly (jazz, hardcore,...)

Členové

* Serj Tankian – zpěv, klávesy, doprovodná kytara
* Daron Malakian – kytara, zpěv
* Shavo Odadjian – baskytara
* John Dolmayan – bicí


Bývalí Členové

* Andy Khachaturian – bicí


Alba

* 1998 System of a Down
* 2001 Toxicity
* 2002 Steal This Album!
* 2005 Mezmerize
* 2005 Hypnotize

Videografie

* 1998: War?
* 1998: Sugar – Režisér: Nathan Cox
* 1999: Spiders – Režisér: Charlie Deaux
* 2001: Chop Suey – Režisér: Marcos Siega/Shavo Odadjian
* 2002: Toxicity – Režisér: Shavo Odadjian
* 2002: Aerials – Režisér: Shavo Odadjian
* 2003: Boom! – Režisér: Michael Moore
* 2005: B.Y.O.B. – Režisér: Jake Nava
* 2005: Question! – Režisér: Shavo Odadjian/Howard Greenhalgh
* 2005: Hypnotize – Režisér: Shavo Odadjian
* 2006: Lonely Day – Režisér: Josh Melnick/Xander Charity


Singly

* Sugar (1998)
* War? (1999)
* Spiders (1999)
* Chop Suey! (2001)
* Toxicity (2002)
* Aerials (2002)
* Boom! (2003)
* Innervision (2003)

Ocenění

* 2005: MTV Europe Music Award – Best Alternative
* 2006: Grammy – Best Hard Rock Performance (za B.Y.O.B.)
* 2006: Echo – Best Alternative International

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář