Heavy metal (anglicky těžký kov) - hudební styl vzniklý v 80. letech 20. století, typický je rychlý a agresivní rytmus a používáním elektrických kytar.
Heavy metal je hudební rockový styl, který se začal formovat již na přelomu 60. a 70. let 20, století nicméně v podobě, jaké ho známe dnes, se objevil až v 80. letech jako takzvanánová vlna heavy metalu. Je charakteristický rychlým a agresivním rytmema používáním elektryckých kytar. Začátky heavy metalu žánrově vycházejí z křížení blues a rocku Přímého předchůdce lze hledat v hardrocku , a sice ve skupinách jako Black Sabbath, Blue Öyster Cult či Deep Purple.
New Wawe Of British Heavy Metal, česky Nová vlna britského heavy metalu, není oficiální název, ale výmysl novinářů z doby kolem roku 1985, který se od té doby používá ke specifikaci doby a stylu heavy metalu kolem roku 1980. Typickými zástupci NWOBHM jsou Judas Priest, Iron Maiden, Saxon a ve svých začátcích sem patřili i Def Leppard.
Evropa
První formace, o kterých se dá říci, že hrály heavy metal, jsou Black Sabbath a Judas Priest. To byla kapela, která vytvořila v Británii velice proslavenou tzv. NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal - Nová vlna britského heavy metalu). Další anglickou metalovou legendou jsou Iron Maiden a Venom. Nesmíme zaponenout na 1. album skupiny Queen se songy jako Liar nebo Son And Daughter nebo jejich 3. album Sheer Heart Attack, kde byla asi první speedmetalová píseň Stone Cold Crazy, kterou později převzala skupina Metallica. Na evropské pevnině se tímto stylem proslavily německé skupiny Accept (skupina Accept je mimochodem mnohými považována za tvůrce heavy metalu), které později ovlivnili další, jako např. Grave Digger a Helloween. Seveřané dali metalovému světu např. dánské Mercyful Fate nebo švédské Bathory. V druhé polovině 90. let oživila klasický heavy metal švédská kapela HammerFall, jež je proto někdy obviňována z vykrádání heavymetalových legend.
Amerika
V počátku osmdesátých let byly v USA velmi populární glammetalové skupiny jako Mötley Crüe, W.A.S.P., Dokken a Twisted Sister. Jednou z prvních a nejznámějších amerických kapel hrající heavy metal jsou Manowar. Tvrdší odnoží byla např. silná thrashmetalová čtyřka Anthrax, Metallica, Slayer a Megadeth. Další významná jména jsou např. Testament, Overkill, nebo brazilská Sepultura.
Česká scéna
Heavy metal byl a je oblíbeným hudebním stylem části obyvatel České republiky. V 80. letech na oficiálních nosičích vycházela alba s tímto hudebním stylem jen zřídka, a to až ve 2. polovině 80. let, např. alba skupiny Citron Plni energie a Radegast (vydána i v zahraničí), mimo to se hlavně pořádaly různé metalové zábavy a koncerty. Supraphonská „metalově“ laděná Rockmapa č. 1 vyšla v roce 1989. Mimo jiných na ní byly zastoupeny skupiny Citron, Vitacit, Törr, Arakain či teplický Motorband, v kterém začínal jako zpěvák Kamil Střihavka. V devadesátých letech jsou českými zástupci heavy metalu a jeho dalších odvozených stylů např.Kryptor, Debustrol či Root.
Navazující styly
V 80. letech na heavy metal navazují melodický speed/power metal a agresivní thrash metal. V devadesátých letech vycházejí z heavy metalu některé další podžánry jako death metal, black metal, gothic metal. Jako odpověď na „uhlazený“ hevík vznikl hudební styl grunge (anglicky drátěnka na nádobí), jehož zpěváci byli přesným opakem čím dál více komerčního heavy metalu (svědčila o tom například image členů skupin - zatímco grungoví zpěváci byli pověstní „flanelovými košilemi, ušpiněnými teniskami Converse, mastnými vlasy a tvrdými drogami (kokain a heroin)“, interpreti heavy metalu se objevovali s natupírovanými vlasy, v čistém, neroztrhaném oblečení atd…).
Zajímavá je též interpretace tohoto žánru na klasické hudební nástroje skupinou Apocalyptica.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář